• TANAP Projeleri %95 Hibeleri
    TANAP Projeleri %95 Hibeleri

Arşivlendi

Teşvik Belgesi’nde Bina İnşaat Harcamalarına KDV İadesi

Written by user. Posted in Duyurular

tesvikEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılı yatırım harcamaları için vergi indirimini daha etkin uygulayacaklarını belirterek, “İmalat sanayine yönelik düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında bu yıl gerçekleştirilecek bina inşaat harcamaları için KDV iadesi sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Zeybekci yazılı açıklamasında, yaptıkları son düzenlemeyle mevcut yatırım teşvik sisteminin etkinliğinin artırılması yönünde önemli adımlar attıklarını belirtti.

Bu kapsamda, imalat sanayine yönelik teşvik belgeleri kapsamında bu yıl gerçekleştirilecek bina inşaat harcamaları için KDV iadesi sağlayacaklarını kaydeden Zeybekci, 2017 yılı yatırım harcamaları için vergi indirimini daha etkin uygulayacaklarının altını çizdi.

Söz konusu yatırımlar için vergi indirimi desteğinde uygulanan yatırıma katkı oranlarını 2017 yılı harcamaları için 15’er puan artırdıklarını belirten Zeybekci, “Vergi indirim oranlarını ve yatırım döneminde kullanılabilecek yatırıma katkı tutarının oranını yüzde 100’e çıkartarak ilave finansman kaynağı yaratıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan illere taşınan yatırımlara istihdam desteği vereceklerini de bildirerek, şunları kaydetti:

“Cazibe Merkezleri Programı içinde yer alan ‘Üretim Tesisi Taşıma Destek Paketi’ çerçevesinde taşınacak yatırımları teşvik sistemi kapsamında gidilen bölgeye göre değişen istihdam desteklerinden, ilave yatırım olması durumunda ise diğer vergisel desteklerden yararlandıracağız. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan illerde gerçekleştirilecek çağrı merkezi ve veri merkezi yatırımlarını asgari yatırım tutarı şartı aramadan yatırım yapılan bölgenin bölgesel desteklerden de yararlandırarak, başta istihdamın artırılması olmak üzere bahse konu illerin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunacağız.”

– “İşverenin üzerindeki yükleri azaltıyoruz”

Zeybekci, Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 4’üncü ve 5’inci bölge illerindeki OSB’ler ile Kilis’teki OSB’lerde gerçekleştirilecek bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlara 6’ncı bölge destekleri vereceklerini belirtti.

Bu sayede işverenin üzerindeki prim ve vergi yükünü azalttıklarını vurgulayan Zeybekci, “Belirli nitelikteki entegre tekstil yatırımlarıyla kauçuk ve kauçuk ürünleri imalatını bazı bölgelerimizde bölgesel olarak destekleyeceğiz.” bilgisini verdi.

Zeybekci, yatırım teşvik belgesi kapsamında yazılımlarla gayri maddi hak satış ve kiralamalarına da KDV istisnası sağlayacaklarını ifade etti.

Kaynak:
AA
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1987683-zeybekci-bina-insaat-harcamalari-icin-kdv-iadesi-saglayacagiz

İşverene 760 TL Teşvik

Written by user. Posted in Duyurular

Resmi gazetede yayımlanan 687 sayılı KHK ile istihdamı artırmaya yönelik çok önemli bir teşvik uygulaması getirilmiştir. Bu yeni teşvik, önceki teşviklerden farklı olarak hem yaralanması, hem uygulanması ve hem de teşvik tutarı yönünden diğer teşviklerden daha cazip. Ayrıca diğer teşvik uygulamalarında olduğu gibi sigortalılar açısından yaş ve cinsiyet yönünden de bir sınırlama bulunmuyor. Bu nedenle hemen hemen bütün sigortalılar bu teşvikten yararlanabilecek.

687 sayılı KHK ile 4447 İşsizlik Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 17.maddede işveren ve sigortalıya ilişkin şartlar düzenlenmiştir.

Sigortalıya İlişkin Şartlar

Buna göre işe alınacak sigortalının, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerden olması gerekiyor.

İkinci olarak, sigortalının son üç ay işsiz olması gerekiyor. Önceki teşvik uygulamalarında son altı ay işsizlik şartı aranırken bu uygulamada bu süre üç ay düşürülerek esnetilmiş, dolayısıyla teşvikten faydalanmayı kolaylaştırmıştır.

Ancak, Sosyal Güvenlik Destek Primi’ne (SGDP) tabi çalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar bu teşvikten yaralanamayacak.

Hangi İşverenler Yaralanabiliyor ?

Öncelikle işverenin, özel sektör iş yeri olması gerekiyor. Bu nedenle, Kamu idarelerine ait işyerleri, 5335 sayılı Kanun’un 30.maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerleri ile 2886 sayılı Kanun’a, 4734 sayılı Kanun’a ve uluslar arası anlaşma hükümlerine istinaden yapılan alım ve yapım işleri ile 4734 sayılı Kanun’dan istisna olan alım ve yapım işlerine ilişkin işyerlerinde uygulanmaz.

İşverene İlişkin Şartlar

Sigortalının, 01.02.2017 ile 31.12.2017 tarihleri arasında işe alınmış olması ve 2016 yılı aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olması gerekir. Yine burada da diğer teşvik uygulamalarından farklı son altı ayın ortalama sigortalı sayısı kuralı yerine sadece aralık ayında çalışan sayısına bakılıyor, haliyle teşvikten yararlanma kolaylaştırılıyor.

Borcu Olan İşveren Yararlanamıyor

Aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde kuruma vermeyen ve kuruma borcu olan işverenler teşvikten yaralanamaz. Ancak 6183 sayılı Kanun’un 48.maddesine göre tecil ve taksitlendiren veya ilgili diğer kanunlar uyarınca yapılandıran işverenler  bu taksitlendirme ve yapılandırma devam ettiği sürece teşvikten yararlanabilir.

Diğer Teşviklerle Birlikte Uygulanması

Bu maddeyle düzenlenen teşvikten yararlanmakta olan işverenler; aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamaz.

Ne Kadar Teşvik Verilecek ?

01.02.2017 tarihinden itibaren işe alınan sigortalılar adına günlük 22,22 TL prim teşviki var.

Bir sigortalı ayda 30 gün bildirildiğinde teşvik miktarı (30×22,22 TL=666,6 TL) 666,6 TL’ye tekabül eder ki, bu tutar da aslında işsizlik primleri dahil asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren priminin tamamına denk geliyor. (1.777,5x%37,5=666,5625 TL) Yani bu, teşvik kapsamında asgari ücretle kuruma bildirilen hiçbir sigortalıdan sigorta primi alınmayacak demektir.

Bununla birlikte, ayrıca asgari ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisinden asgari geçim indirimi düştükten sonra kalan kısım da terkin ediliyor, yani siliniyor. Bekar işçi için hesaplana AGİ düştükten sonra da yaklaşık 93,3 TL vergi kalmaktadır. Düzenlemeye göre bu tutar da terkin edilecek yani silinecektir.

Dolayısıyla verginin de silinmesiyle birlikte, işveren yaklaşık olarak 760 TL’lik (666,6+93,3=759,9 TL) bir yükten kurtulmuş oluyor.

Teşvik Ne Kadar Sürecek ?

Teşvikten, en son 31.12.2017 tarihine kadar işe alınan sigortalılar yararlanabildiğinden, teşvik uzatılmaması durumunda bu tarih itibariyle sona erecektir.

Destek Hangi İşçilere Verilecek ?

  • İşkur’a kayıtlı işsizler yararlanacak.
  • Destek 2017 yılı sonuna kadar geçerli olacak.
  • Destek, 31 Aralık 2017 tarihinde kadrolu çalışan işçi sayısına ilave alınacak işçiler için geçerli olacak.
  • İşçi, işe alındığı tarihten geçmişe doğru üç ay içinde çalışmamış olacak. 3 aydan daha önce atılmışsa/ayrılmışsa o işçi işe alınabilecek.
  • Verilecek destek sosyal güvenlik primlerinden mahsup edilecek.
  • Ayrıca, tahakkuk eden gelir vergisinin asgari ücretli kadar olan kısmı, muhtasar beyannamede düşülecek ve işveren bunu ödemeyecek.
  • Kayıt dışı işçi çalıştıranlar, sigorta prim ödemesi borcu olanlar, bildirimlerini yapmayanlar, sigorta prim ceza ve gecikme faizi cezası bulunanlar teşvikten yararlanamayacak.

Lojistik Merkezi Ortak Akıl Konferansı Yapıldı

Written by user. Posted in FKA

lojistikMalatya’da kurulması planlanan lojistik merkezin fizibilite hazırlık süreci kapsamında Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Fırat Kalkınma Ajansı koordinesinde düzenlenen “Lojistik Merkezi Ortak Akıl Konferansı” yapıldı.

Konferansa Malatya Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Vali Yardımcısı Miktat Alan, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz,  Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Marmara Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Lojistik ve Taşımacılık Yönetimi, Depolama ve Tesis Tasarımı uzmanı Prof. Dr. Umut Tuzkaya, İlçe Belediye Başkanları, Akademisyenler, İlgili Bakanlık ve Temsilcileri, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Mesleki Kuruluş Yetkilileri ve Temsilcileri, İş Adamları, İthalat ve İhracatçılar katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Ajansın Malatya Lojistik Merkezi konusunda uzun süredir çalışmalar yürüttüğünü ve geçtiğimiz yıldan bu güne kadar da önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Bu güne kadar somut çalışmaların gerçekleştirildiği ve lojistik merkezinin Cazibe Merkezleri kapsamında da değerlendirilmesi, katılımcıların bilgilendirilmesi ve onlarında görüşlerinin alınması amacıyla bu konferansın düzenlendiğini, bundan sonraki dönemde de birkaç hafta içerisinde hazırlanacak raporun da kamuoyunun görüşüne sunulacağını ifade ederek katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da konferansın önemine değinerek ilimizin sanayi ve kalkınmasına önemli bir ışık tutacağını söyledi. Malatya’nın sanayileşmede belli bir yere geldiğini ve organize sanayi bölgelerinde gerekli alt yapının yapıldığını ancak yatırımcı açısından gerekli olan ürünlerin pazara ulaşması konusunda dezavantaj gibi görünen konuların ortadan kaldırılmasında lojistik merkezinin yapılmasının çok büyük etkisi olacağını belirtti. Büyükşehir Belediyesi olarak destek ve katkılarını sunduklarını ve sunmaya devam edeceklerini belirterek bu konuda da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Toprak’ da İlimiz için çok önemli olan bir konunun bu gün masaya yatırıldığını ve bu konuda daha önce başlatılan çalışmanın fizibilite çalışmalarını da içine alacak şekilde ilgililer ve akademisyenler tarafından bir kez daha gözden geçirilmesi ve analiz edilmesi konusunda çok yarar sağlayacak bir çalıştayın gerçekleştirileceğini belirtti.

Fırat Kalkınma Ajansına konu ile ilgili tüm tarafları böylesi bir şemsiye altında tarafları bir araya getirdiği için, Büyükşehir Belediyesi proje ekibinin de 2023, 2050 ve 2071 hedeflerine ulaşmada önemli alt yapı proje çalışmalarına ilgili kuruluşlarla birlikte imza attıkları içinde Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.
Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını sürdürdüğü Güneş Enerjisi İhtisas Endüstri Sanayi Bölgesi, Turizm Master Planı ve Lisanslı Depoculuk gibi çalışmalarından örnekler verdi. Valilik olarak da ülkemizin 2023, 2050 ve 2071hedeflerine taşınmasında ve Malatya’nın da rolünü bu hedeflerde iyi bir şekilde ortaya çıkaracak katkısını da sunduklarını belirtti.

Vali Toprak konuşmasının devamında “Malatya’nın ekonomik gelişmesi, üretimdeki gücü Doğu-Batı, Kuzey-Güney akslarındaki önemi lojistik merkezin kurulmasını zorunlu kılıyor. İlimizin önemli coğrafi bir kritik noktada bulunması, ilimizin ve çevre illerdeki üretim gücünün, hizmetin limanlara, diğer ülkelere ve illere ulaşmasında alt yapı sağlaması açısından Malatya lojistik merkezin kurulması için ideal bir yerdir. Doğu-Batı, Kuzey-Güney eksenlerinin coğrafi ulaşım noktalarındaki üretim güçlerinin önemli bir dönüşüm ve tramplen noktası olabilir. Bununla ilgili hedefini şehrin tüm mekanizmaları ile birlikte bakanlıklarımızın ve ilimizin de bu hedefe kilitlenmesi ile birlikte bunu gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıda da konun değerlendirildiği ve burada lojistik merkezin kurulması için gerekli tüm kriterleri Malatya’nın karşıladığının görüldüğünü, ilimize yatırım taleplerinin arttığını, Cazibe Merkezi Projesi kapsamındaki illerin ulaşım yolu üzerinde bulunan Malatya’nın bu hedefini daha da önemli noktaya getirdiğini ifade edip İlimizi ve ilimiz yetkililerini bu konularda harekete geçiren, önlerine rehberi koyan ve katkı sağlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye, Hükümet yetkililerine, Milletvekillerine ve tüm ilgili taraflara teşekkür ederek çalıştayın başarılı geçmesini diledi.

Prof. Dr. Tanyaş tarafından sunum eşliğinde “Lojistik Kavramı, Dünya’da ve Türkiye’de Lojistik Merkezler”  konulu yapılan konuşmanın ardından Prof. Dr. Tuzkaya’da “Lojistik Merkezi Ortak Akıl Konferansının Amacı ve Metodolojisi” konularında bilgiler verdikten sonra katılımcıların konu hakkındaki görüşlerini, fikir ve önerilerini aldığı Sorun Analizi bölümü gerçekleştirildi.

Konferansın öğleden sonraki bölümünde de katılımcıların oluşturduğu çalışma gruplarında yine Prof. Dr. Tuzkaya tarafından projenin güçlü ve zayıf yönlerini belirlenirken, İl içerisinden veya il dışından sağlanacak fırsat veya buralardan kaynaklanacak dezavantajlar ele alındı.
Kaynak: http://fka.gov.tr/lojistik-merkezi-ortak-akil-konferansi-yapildi-detayi-14863701681312

Botanik Expo 2021 Hatay’da Düzenlenecek

Written by user. Posted in DOĞAKA

www.dogaka.gov.tr_302_TB0V98IE_Botanik-Expo-2021-Hatayda-DuzenlenecekAlmanya’nın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Genel Kurulunda, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ajansımız YK Üyesi Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından gerçekleştirilen sunumun ardından 2021’de düzenlenecek EXPO’nun Hatay’a verilmesi oy birliği ile kabul edildi. EXPO 2021’in hangi şehirde düzenleneceği resmi olarak Mart ayında yapılması planlanan toplantının ardından, açıklanacak.

Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirlerini geride bırakarak büyük bir başarıya imza atan Hatay, Antalya’nın ardından EXPO’yu Türkiye’ye getiren ikinci şehir oldu.

“Medeniyetler Bahçesi” temasıyla EXPO’yu düzenlemeye hak kazanan Hatay’da fuarın yapılacağı alan için uygun yerler belirlenecek. Bu yerler EXPO yetkililerine de gösterildikten sonra gerekli çalışmalara başlanacak. 2021 yılında Hatay’da 300 dönümlük Botanik Bahçesi’nde 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecek.”

Kaynak: http://www.dogaka.gov.tr/duyuru-detay.asp?M=2&Medya=guncel-duyurular&D=2580&Duyuru=botanik-expo-2021-hatayda-duzenlenecek

Teknik Destek 5. Dönem İlanı

Written by user. Posted in SERKA

serkaSerhat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazanan 2016 yılı 5. Dönem Teknik Destek Faaliyetleri için hizmet alımı planlanmaktadır. Hizmet alım süreci Ajans İzleme ve Değerlendirme Birimi tarafından yürütülmektedir.

Teklif vermek isteyen isteklilerin tekliflerini 08.02.2017 Çarşamba günü saat 18:00’e kadar Serhat Kalkınma Ajansı’nın Ortakapı Mahallesi Atatürk Caddesi No:117 Merkez/KARS adresinde bulunan Merkez Hizmet Binasına elden imza karşılığı ya da posta yolu ile ulaştırması gerekmektedir. Elden veya posta yolu dışında iletilen teklifler değerlendirmeye alınmayacaktır. Belirtilen tarih ve saatten sonra ulaşan teklifler geçersiz sayılacaktır.

Teklif vermek isteyen isteklilerin uyması gereken diğer kurallar aşağıda sıralanmıştır.

1. Tekliflerin üzerinde hangi faaliyetlere yönelik teklif sunulduğu belirtilmelidir. Bu amaçla ekteki Zarf Bilgileri şablonu (Ek 4) kullanılmalıdır.

2. Teklifler aşağıda sıralanan belgelerin tümünü içermelidir. Eksik belge sunulan teklifler değerlendirmeye alınmayacaktır. Teklif zarflarının içinde aşağıdaki belgeler sunulmalıdır.

a. Teknik Destek Programı Teklif Bilgileri (Ek 3) (Sadece firmayı temsile yetkili kişilerce imzalı, üzerinde firma kaşesi, tarih ve Ajans tarafından istenen diğer önemli bilgiler yer alan ve standart formatta ve bilgisayar ortamında hazırlanan teklifler dikkate alınır. Islak imzalı olmayan ya da el yazısı ile yazılan belge dikkate alınmayacaktır.)

b. İlgili teknik destek projesi için önerilen uzman / uzmanların özgeçmişleri (Bu belgelerin tüm sayfalarının firma yetkilisi tarafından imzalanmış olması yeterlidir. Noter onaylı olmasına gerek yoktur) Eğitimciler için sunulan özgeçmişlerde belirtilen tecrübelerin kanıtlayıcı dokümanlarla desteklenmesi gerekmektedir.

c. Teklif veren kişinin firmayı temsile yetkili kişi olduğunu gösterir belgenin sunulması gerekmektedir (aslı gibidir veya noter onaylı olabilir).

d. İmza beyannamesi ya da imza sirküleri sunulması gerekmektedir (noter onaylı/aslı gibidir şeklinde olabilir).

e. Benzer iş tecrübelerini ve hizmet kalitesini gösteren, varsa iş bitirme belgeleri, referanslar, faturalar vb. bilgi/belgeler. (Bu belgelerin tüm sayfalarının firmayı temsile yetkili kişiler tarafından imzalanmış olması yeterlidir. Noter onaylı olmasına gerek yoktur.)

3.Birden fazla faaliyet için teklif sunulması halinde, her teklif için yukarıda (a) ve (b) maddelerinde belirtilen belgeler belirtilen şekilde ayrıca hazırlanmalıdır.  (c), (d), ve (e) maddelerinde belirtilen belgelerden ise birer adet sunulması yeterlidir.

Değerlendirme ve Diğer Hususlar:

İsteklilerin teklifleri her bir faaliyet için ayrı hazırlanan teknik şartnamede belirtilen kriterler doğrultusunda değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Teknik Destek programı kapsamında verilen teklifler götürü bedel üzerinden verilecektir. Teklifler KDV hariç toplam tutar üzerinden sunulmalıdır.

Teklif gönderdikten sonra ajansı 0 (474) 212 52 00 numaralı telefondan arayıp, teklifinizin İdari ve Mali İşler Birimine (Evrak Kayıt; dahili 1105) ulaşıp ulaşmadığı konusunda teyit almanız yararınıza olacaktır.

Hiçbir şekilde revize teklif istenmeyecek olup, gönderdiğiniz teklif son teklif olarak dikkate alınacaktır. Eksik belgeler tamamlatılmayacaktır.

Başvuru yapılması durumunda ilgili mevzuat hükümleri ve yukarıda belirtilen şartlar kabul edilmiş sayılır.

Teknik destek faaliyetlerine ilişkin bilgileri içeren Teknik Şartnameler ve yüklenici ile yapılacak Standart Sözleşme, Teknik Destek Programı Teklif Bilgileri, Zarf Bilgileri ekte sunulmuştur.

Kamuoyuna ilanen duyurulur.
Kaynak: http://www.serka.gov.tr/duyuruDetay/teknik-destek-5-donem-ilani/454.html

Kayseri’nin 2. ve 3. AR-GE Merkezleri, ORAN Kalkınma Ajansı Desteğiyle Kuruldu

Written by user. Posted in ORAN

arge_merkezi

Bilindiği gibi, Kayseri Şeker Fabrikası Ar-Ge Merkezi, ilimizin tek Ar-GE Merkezi idi. Bugün itibari ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, iki yeni Özel Sektör Ar-Ge Merkezi kurularak faaliyete geçmiştir.

İlimizin 2. ve 3. Ar-Ge Merkezi, HASÇELİK Grup ve ASPİLSAN A.Ş. firmalarında kurulmuştur.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğünce geçtiğimiz hafta başvuruları olumlu olarak sonuçlandırılan HASÇELİK Grup ve ASPİLSAN A.Ş, ülkemizin 356. ve 359. ve Kayseri’nin 2. ve 3. Ar-Ge Merkezi olarak faaliyete geçmiştir.

HASÇELİK Grup ve ASPİLSAN A.Ş. ile ORAN arasında geçtiğimiz yıl Haziran ve Ağustos aylarında imzalanan destek sözleşmelerinin ardından, firmalarımız tarafından yoğun bir çalışma ve emek sarf edilerek, Bakanlığın talep ettiği kurumsal yetkinliğe ve fiziki şartlara sahip Ar-Ge Merkezleri oluşturulmuş, bu merkezlerde firmalarımız tarafından yürütülen Ar-Ge faaliyetleri projelendirilerek Bakanlığın onayına sunulmuştur.

Firmalarımızın başvuruları, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğünce yapılan Ön İnceleme ve daha sonra firmalara gerçekleştirilen Komisyon Üyesi ziyaretlerinin ardından değerlendirilerek, olumlu sonuçlandırılmıştır.

ORAN Kalkınma Ajansı, imzalanan destek sözleşmeleri gereğince, firmalarımızın bu süreçte almış olduğu müşavirlik hizmetlerini, firmalarımız adına karşılayarak firmalarımıza destek olmuştur. Ayrıca Ajans uzmanlarımız sürecin her aşamasında firmalarla yakın temas içinde bulunarak desteklerini sürdürmüşlerdir.

İlimize kazandırılmış olan bu iki yeni Ar-Ge Merkezinin, başta firmalarımıza olmak üzere ilimiz ve ülkemiz sanayisine güzel hizmetler sunmasını ve hayırlı olmasını dileriz.

ORAN olarak, “Teknolojiye Yatırım Geleceğe Yatırım” prensibi ile bölgemizdeki potansiyel sahibi Özel Sektör firmalarımızı destekleyerek, Ar-Ge merkezleri sayısını hızla artırmaya devam edeceğiz.

Kaynak: http://oran.org.tr/haberler/727/kayseri-nin-2–ve-3–ar-ge-merkezleri–oran-in-destegiyle-kuruldu.html

Ankara Büyükşehir Belediyesine Katı Atık Yönetimi Eğitimi Desteği

Written by user. Posted in ANKARAKA

2017.02.03-alkAnkara Kalkınma Ajansı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında
yürütülecek olan “Katı Atık Yönetimi Eğitimi” projesi için sözleşme imzalandı.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje ile genel olarak atık yönetimi konusundan sorumlu olan belediyenin verilecek eğitimle kurumsal kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Proje kapsamında uzun vadede yetişecek olan personelin iş veriminin artması ile eğitim ve farkındalık yaratacak programların oluşturulması amaçlanıyor. Sonrasında ise atıkların oluşumlarından bertaraflarına kadar çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetimlerinin sağlanması, atıkların geri kazanımı, geri dönüşümü ve tekrar kullanımı ile alakalı sistemlerin kurum tarafından planlanabilmesi amaçlanıyor.
Kaynak: http://www.ankaraka.org.tr/tr/data.asp?id=3589